Monthly Archives

September 2013

Coffee People

Donut Shop K-Cup packs for Keurig Brewers (Pack of 50) $29.99

Keurig, The Original Donut Shop, Medium Roast Coffee, K-Cup Counts, 50 Count
Overall Rating:
Total Customer Reviews: (0)
List Price: $32.44
Sale Price: $23.97
Availability: Usually ships in 1-2 business days
VARIETY DESCRIPTION: Before coffee was complicated, great coffee was simply fresh, bold, and flavorful. The Original Donut Shop brings back the classic donut companion in decaf, with this ideally balanced brew of the highest quality Arabica beans … dunking is encouraged. Made with 100% Arabica coffee. ABOUT THE ORIGINAL DONUT SHOP: Some people won’t admit it, but the best part of a donut is the coffee that goes with it. Without coffee, donuts are just another confection. But Donut Shop Coffee? That’s a different story. The Original Donut Shop Coffee lingers on your tongue and warms the soul. It….

[Read More]

Lysol

Lysol Disinfecting Wipes Value Pack, Lemon and Lime Blossom, 240 Count $9.97

FacebookTwitterPinterestAmazon Wish ListShare
Lysol Disinfecting Wipes Value Pack, Lemon and Lime Blossom, 240 Count
Overall Rating:
Total Customer Reviews: (0)
List Price: $13.99
Sale Price: $13.44
Availability: Usually ships in 2-3 business days
Lysol Disinfecting Wipes can be used as a convenient way to clean and disinfect your household surfaces. Each pre-moistened disposable wipe kills germs** wherever you use it. No bottles, no sponges, no mess. Lysol cleaning wipes are great for cleaning most surfaces and disinfecting surfaces. (**Kills Salmonella Enterica (Salmonella), Influenza A Virus Herpes Simplex Virus Type 1 and Respiratory Syncytial Virus on hard, non porous surfaces in 10 minutes. Each wipe scented cleaning and disinfecting wipe kills cold and flu viruses and helps stop the spread of germs, perfect for touch-up cleaning. Lysol Wipes are also approved to remove more….

[Read More]

Deals

Cherished Moments With Gymboree

Do you ever find yourself looking at your child and wishing you could just stop time? When I saw this question this morning I immediately thought of a wonderful hour or two spent on vacation in Lake Como. Our very special vacation was filled with memories but there is one that I treasure more than any other.

So rarely do we get to spend time and just do absolutely nothing so it was very special to me to watch my 3 children just lying on the grass in the beautiful garden of the house we rented overlooking Lake Como staring at the sky. They were just so happy to be with each other, sharing jokes and watching the clouds go by.

The folks at Gymboree want you to join them in celebrating and sharing cherished moments in childhood. Gymboree has created an amazing new video to help kick off this campaign and I am thrilled to share it with you.

This video is truly touching and must be watched by all parents. So watch and enjoy, then share your favorite cherished childhood moments in the comments! Be sure to use the hashtag #cherishchildhood when commenting or if you share this video with friends! Without further ado, I present to you “Today we’ve got to play!” sponsored by Gymboree:

Remember to share your comments!

This post contains affiliate links.

Deals

Great Value Huggies Pull Ups

Huggies Pull-Ups Learning Design Training Pants, Size 3T-4T, Boy, 50 Count (Pack of 2)
List Price: $47.36
Sale Price: $49.80
Availability: Usually ships in 24 hours


Pull-Ups Night-time Training Pants, Size 3T-4T, Boy, 46 Count (Pack of 2)
List Price: $47.36
Sale Price: $76.99
Availability: Usually ships in 24 hours


Huggies Pull-Ups Training Pants, with Learning Designs, 2T-3T, 44-Count
List Price:
Sale Price: $38.59
Availability: Usually ships in 1-2 business days


Huggies Pull-Ups Training Pants for Girls with Learning Designs, Jumbo Pack, Size 2T-3T, 26 ct
List Price: $22.26
Sale Price: $19.79
Availability: Usually ships in 6-10 business days


Huggies Pull-Ups Training Pants for Boys, Size 2T-3T (18-34 lbs.), 96 ct.
List Price: $49.90
Sale Price: $49.90
Availability: Usually ships in 2-3 business days



Glad

Glad Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, 13 Gallon, 90 Count

Glad Tall Kitchen Drawstring Trash Bags, 13 Gallon, 90 Count, (Packaging May Vary)
Overall Rating:
Total Customer Reviews: (0)
List Price: $12.73
Sale Price: $2.36
Availability: Usually ships in 1-2 business days
Glad Tall Kitchen Drawstring Bags are made strong and durable to help prevent trash disaster in the home. These kitchen garbage bags are guaranteed strong with reinforcing strength bands that make the trash bags stronger while using less plastic, when compared to a leading branded bag. They are reinforced at the top, middle and bottom. These drawstring bags are made with a unique diamond pattern that stretches around objects to prevent rips, reinforcing bands to add strength plus a thicker plastic for leak protection. The strong 3-layer drawstring closure makes trash removal easy to lift, carry and toss away. Simply….

[Read More]

Deals

How To Cut Costs At The Grocery Store

If there is one thing that it is certain it is that the prices of food seem to be constantly rising and it is becoming increasingly expensive each visit to the grocery store. So what are some ideas as to how to cut costs at the grocery store?

After all everyone has to eat so it is essential that we learn some strategies to cut costs at the grocery store. It is possible to save money if you develop a strategy.

But, it’s more than clipping coupons. It takes hard work and planning.

Making a List

For years I used to set out with the good intentions of doing a list but really never did and would just browse around the store and buy what caught my eye. I am now an avid list maker and realize that this saves me a small fortune each week. I have cut down so much what food I throw out. It also has the added benefit of making me much more efficient about meal planning. No more arriving back at home after driving the kids around and wondering what on earth I am going to make for dinner!

So the first rule is make a list and stick to it. Write things down as you run out, and check what you already have. Really learn to limit those impulse buys and you will save.

Alone Time

I much prefer shopping by myself. It isn’t just the distraction of the kids wanting to add to the shopping cart but my husband does this as well! It really helps in sticking to the list if you are alone.

Only Shop When You Are Not Hungry

This one is true – you buy more on impulse if you are hungry. Your ability to think rationally is reduced and you will probably be much more tempted to not stick to the list.

Confusing Unit Pricing

Grocery stores are not in the business of helping you to save money. They spend a lot of time and money tempting you to buy! One element of the confusing is the different unit pricing. But stores do have to show the unit price of each item on the shelf labels (it’s usually tiny but it will be there). Compare the unit price and buy a larger size if it’s less per ounce or per pound – but only on items that you know you will use in time. So don’t buy a huge stock of something only to find out that you haven’t used it by the sell by date.

Grocery stores will usually put higher priced items are at eye level so look up or down for lower priced foods. More expensive items are also usually on the high traffic aisles.

Thinking ahead and buying larger amounts and then freezing can work out well. Many items can be frozen and the shelf life extended if you do not want to eat them straight away.

Bulk cereal is usually a lot cheaper, as are the generic rather than big label brands. If you have a store with the bulk item bins this can also save you quite a bit.

Cook From Scratch

Prepared foods will usually cost you more and not be as healthy as the make from scratch you can cook at home. If you are not used to cooking give it a try. Just learn some basic recipes and you may be surprised at how easy it is to switch to cooking your own.

Look For Bargains

Always look for the bargains in the mark down areas. You might find items which are just about to go out of date but if you plan ahead and eat them quickly this will not be a problem.

Check You Receipt

Always check your receipt for errors. Mistakes happen frequently. You will be surprised how often once you start checking! It could be entered incorrectly on the computer scanner or the checker could be rushed and enter the wrong amount purchased. Be sure to politely point the error out and you will almost certainly get a refund.

Buy Online

Often you can find great prices online for every day items which you would buy at the grocery store. Using Subscribe and Save on Amazon is also a great way to save and you get free shipping too.

It is possible to cut costs at the grocery store. Just use a little advanced planning and you will soon notice the difference.

This post contains affiliate links.

Deals

Disney Sofia the First Talking Sofia and Animal Friends Review

Looking for a Disney Sofia the First Talking Sofia and Animal Friends Review? If your child is a fan of the new Disney Junior series Sofia the First then they will love this talking Sofia doll! The price is now down to $28.99 on Amazon.

The Disney Sofia the First Talking Sofia and Animal Friends has a very unique feature which the other Sofia the First dolls don’t have. This Sofia doll is able to actually have a two-way conversation with her favorite animal friends. Robin the Robin, Clover the Rabbit, and Mia the Bluebird are all included!

Kids love this kind of interactive feature! But of course this means that this toy is a little more expensive than the other toys (it was up to $35 but right now is available for $28.99) so is this toy worth the extra cost?

Key Features of the Disney Sofia the First Talking Sofia and Animal Friends

disney sofia talking doll

• Based on Disney Junior’s new animated television series, Sofia the First
• Includes 10 inch Sofia doll
• 3 animals are included – Robin the Robin, Clover the Rabbit, and Mia the Bluebird
• Sofia can recognize and talk to her animal friends
• 36 months – 9 years recommended age range

Is the Disney Sofia the First Talking Sofia and Animal Friends Worth Buying?

If your child is a dedicated fan of the Disney Junior series, Sofia the First, there is no doubt that your child will enjoy this toy. Children love it when television shows come to life for them and Sofia is a huge favorite. The innovative talking feature makes this a huge hit.

The Disney Sofia The First Talking Sofia
doll is meticulously made to be a complete replica of Disney’s animated series.

The Sofia doll really is absolutely beautiful – moms out there will love it too! Sofia is dressed in her long purple dress, a purple glowing amulet, a sparkling tiara with a purple stone on the top center, and shoes. So she looks just like she does on the show.

With a toy like this you are always looking for good detail and you will find it here with the Sofia doll. The dress is very well made with a multi-layered skirt that holds its shape. It is very detailed and has a white underskirt, purple skirt, and petal-hemmed overlay with decorative detailing.

So that Sofia can interact with Robin the Robin, Clover the Rabbit, and Mia the Bluebird you have to hold the chosen animal close to her amulet. There are 30 different phrases available so this is a good amount to keep you child interested in the doll.

Children usually have a lot of fun recreating scenes from the television show and your child can easily do this with this beautiful Sofia doll. The Disney show, as you would expect, promotes honesty, loyalty, grace, and compassion so these are great themes for your child to learn.

You do need to treat the animals gently though. Sofia is very well constructed but the animals are not quite so well made. This is not a major thing though as they will withstand all but the roughest of handling – a good lesson for your child to learn anyway.

We would highly recommend the Disney Sofia the First Talking Sofia and Animal Friends doll. Sofia will keep you child entertained for many hours of imaginative play and we think that the price is worth it.

Disney Sofia The First Talking Sofia

This post contains affiliate links.

Deals

Best Selling Dog Costumes for Halloween

Animal Planet PET20109 Raptor Dog Costume, Small
List Price: $6.57
Sale Price: $6.57
Availability: Usually ships in 24 hours


Animal Planet PET20104 Triceratops Dog Costume, Medium
List Price: $11.20
Sale Price: $8.49
Availability: Usually ships in 24 hours


Animal Planet PET20105 Stegosaurus Dog Costume, Medium
List Price: $31.84
Sale Price: $27.97
Availability: Usually ships in 1-2 business days


Alfie Pet by Petoga Couture - Superhero Costume Superman - Size: S
List Price: $10.99
Sale Price: $10.99
Availability: Usually ships in 24 hours


Lillian Rose Wedding Party Tuxedo Dog Collar
List Price: $4.95
Sale Price: $10.00
Availability: Usually ships in 1-2 business days


Rubie's Police Dog Pet Costume, X-Large
List Price: $20.99
Sale Price: $17.40
Availability: Usually ships in 1-2 business days


Casual Canine Lil' Stinker Dog Costume, Medium (fits lengths up to 16
List Price: $23.97
Sale Price: $15.99
Availability: Usually ships in 1-2 business days


Animal Planet PET20107 Hammerhead Shark Dog Costume
List Price: $37.99
Sale Price: $25.49
Availability: Temporarily out of stock. Order now and we’ll deliver when available. We’ll e-mail you with an estimated delivery date as soon as we have more information. Your credit card will not be charged until we ship the item.



Deals

How To Save Money When Dining Out

how to save money on dining out

Eating out used to be a rare luxury. Your stay at home mom would cook almost every meal at home. Eating out was a very rare treat and when you did get to go to a restaurant it was a special event. But times have changed considerably since then. A 2011 poll found that Americans eat 4.8 meals per week in restaurant.

But eating out is most often more expensive than eating at home so those on a budget are looking at ways to save. Rather than having to cut down on the amount of times you eat out, you can look at how to save money whilst dining out. You and your family deserve to eat out if that’s what you enjoy.

How can you save money when dining out? Some people read a menu from right to left checking prices first and then scan back to the left to see what it is. This doesn’t work for us at all with vegetarian, vegan and gluten free requirements you usually have limited choices! So fortunately there are other ways to dine out and stay within your budget.

Set a Budget

When I look back to the days when I was a student we ate our sometimes but we always had to stick to a budget. We didn’t have a choice. Going back to this frame of mind can save a lot when dining out.

This may seem obvious but choose a restaurant you can actually afford! When it comes to actual enjoyment of a meal it doesn’t have to be gourmet to be enjoyable. Some restaurants are just way over priced for the quality and experience they offer. You can get just as full in a reasonably priced café on quality food with friendly service.

Look For Special Deals

Some restaurants offer specials on certain days and discounts for eating early. Happy hour can often save you a lot on dining out as restaurants offer specials not just on drinks but food as well.

Check online, in newspaper ads or give the restaurant a call. Many chain restaurants offer special deals. If you’re a senior citizen they may have senior specials that offer smaller portions for a smaller price.

If you’re eating with no children in tow, try the happy hour lounge specials. For the price of a drink you can usually sample the heavy hors d’oeuvres. If you do have kids, some places have kids eat free nights.

Buying an Entertainment Book that usually offers buy one get one free can be real savings for the whole year.

Restaurant.com also has great deals where you buy vouchers (usually for around $10 for $25 worth but can be as low as $4 for $25) and you can redeem these at select restaurants. These are a great deal if you can plan ahead a little.

Click here for Restaurant.com

Portion Control

Portions can be large so you can often order one dinner and share an appetizer. This can not only help your budget but your waist line too. Some charge for split plates but many restaurants don’t.

Take home the leftovers. This is still very much an American tradition so take advantage of it! Have your leftovers and eat them for lunch or dinner the next day.

Watch Out For The Drinks

Drinking water in a restaurant saves you a fortune. Yes of course you get free refills on soda but you do have to buy them in the first place! Drinking water saves a lot of money and a lot of calories. Drinks are usually at least $2 and usually closer to $3 for soda so this saves a lot.

Water tastes a lot better with ice and lemon. Even the kids will soon get used to it!

Save The Dessert

The kids know that most of the time they just don’t get a dessert. Kids desserts do tend to be lower priced in restaurants but even so it all adds up. If you don’t feel that you can get away with this then strike a deal to have dessert one time but not the next. Or promise them that you will pick up a half gallon of ice cream on the way home for dessert the rest of the week – it is often cheaper to do this than just to pay for one dessert at a restaurant.

Fast Food

Fast food can be a good choice for a family as it needn’t be unhealthy these days. Fast food chains usually offer healthy options such as salad, soup and fruit. Check the nutritional information though – it may inspire you to make healthier choices when you realize you are consuming more than a days calorie or salt content in that one food item.

Check Your Receipt

Always check your restaurant receipt. Mistakes happen.

Also some restaurants offer free meals or a reward if you take a survey about your dining out experience.

It is more than possible to save money when dining out. You deserve to be able to dine out when you want – so enjoy but just be a little more smart about your choices and you will reap the benefits.

This post contains affiliate links


Brewing Something Good

Brewing Something Good Unique 35-Count Variety Pack, Single-Cup Portion Pack Sampler for Keurig K-Cup Brewers $25.87

Everything Variety Unique 35-Count Variety Pack, Single-Cup Portion Pack Sampler for Keurig  Brewers
Overall Rating:
Total Customer Reviews: (1,947)
List Price: $19.00
Sale Price: $19.98
Availability: Usually ships in 1-2 business days
35 Exciting Sampler Pack, You Are Guaranteed 35 Different Flavors, Flavored Coffees, Extra Bolds, Teas, Hot Cocoas, Decafs Etc… Please note that these are not in gift packaging, but they’re a great way to try new flavors that you’ve never had before.
WordPress SEO